Zázemí pro ženy. cz

Naše cesty Indií

A kam Vás rádi vezmeme?

publikováno 12.12.2020

Kolikrát jsme si slibovali, že všechny ty fotky uspořádáme ..., příběhy dopíšeme ... a až nyní, v době Co-vidí přišel čas a tak začínáme fotkami. Protože u mnohých není třeba slov. Ale i příběhy se píšou. Blog se postupně zaplní ... Pomalu, tak jak dovolí čas a hlavně emoce s jeho tvorbou spojené. Vzpomínáme na 10 let společného putování mezi světy. Tento web i e-shop je jakási introspekce našich životů, spousta šťastných slz a dojetí nad fotkami, hodně radosti také zážitky těžší. Každý je má. Tento web je pro nás Znovuzrození původního. Návrat dopředu :-). Spousta krabic s letenkami, pohledy a drobnostmi z cest 🙂 ... vše nádherně voní Indií. Zemí, kterou oba tolik milujeme. Vstupte do našeho světa a bude nám ctí, pokud jej budete sdílet s námi. Ať již naživo při některé z cest, nebo zakoupením textilního obrazu posvěceného v Ganze, anebo podporou, darem na místa, která nám dávají smysl a čekaly taaak dlouho na ten správný čas. Je tady doba Co-vidí. Brána do Nové Země. My oba v to věříme.
Sunil a Renata

♥♥♥ ve Váranasí jsme doma

pro Indy Banáres, Kashi, město světel a smrti

Výchozí bod našich zážitků, cest, domov pro Sunila, pro Renatu ten "druhý" ... Gháty /schody do vody/ jako chrámy. Kremační gháty, stovky chrámů. Ale také nákupy, tanec, dobré jídlo. Šivo město, to je Váranasí. Říká se, že se sem nechodí žít, ale umírat. 
Přecházet na druhý břeh. Duchovní praxi /sádhaně/ se tady daří lépe, celé město je prodchnuté modlitbami. Každodenní Aratí /bohoslužba na Ganze/ dává místu jedinečný otisk tradice po staletí udržované. Město mnoha sádhů, brahmanů, guru. Kremační gáty na Ganze dávají naději na očistu karmy, Ganga zažívá tisíce osobních obřadů od lidí z celé Indie. Je svatá. 

Zážitky z cest, těch ven i dovnitř, najdete na webu Renaty, který se nyní tvoří. Děkujeme za dobu Co-vidí, že nám dala čas navíc a příběhy z Indie mohou začít ožívat do sdělitelné podoby článků, fotočlánků a videí z cest. 

Bodhgaya

místo Budhova osvícení

Místo Budhova osvícení, největší budhistické centrum Indie, zahrady, klid, spousta času na rozjímání na osamotě. Úleva od přelidněného Váranasí. Jen ta cesta autobusem tam je náročná :-(. Možnost příjemného ubytování s noclehem, zajištění meditace. Tiché a usebrané místo s lidmi z celého světa. Místo mnohokrát navštívené Dalajlámou a známými učiteli dharmy.

Sárnat

u Váranasí, první místo Budhova učení

Sárnat je nedaleko Váranasí a je to místo prý prvního Budhova učení. Poklidný rozlehlý objekt s možností výuky meditace, ubytováním. Do ticha zahrad je možné se schovat před světem, ale ne před sebou. Místo v sobě nese energii prastarých budhistických stup. Gigantický Budha budí pokoru a úctu.

♥ Bombaj

pro Indy Mumbai

Kdybychom někde mohli žít, tak je Bombaj :-). Je úchvatná, indická i evropská. Moderní i majestátně starodávná. Najdete zde vše a turisté tady mají svou čtvrť s přívětivých hotýlků uprostřed zahrad. Na rozdíl od Dillí mi Bobmaj připadá čistější a mořský vzduch láká k nekonečným procházkám po okraji moře. Jen koupat se tady kvůli znečištění nedá :-(. Je třeba sjet o dost níž podél pobřeží ... a ani tak nepočítejte s opalováním v plavkách. To v Indii kromě Goa asi nikde. Navštívit místní slamy /chudinské chatrče/ je zážitek, který mění žebříček hodnot. Za vidění stojí dům Mahatmá Gándího s muzeem, ale třeba i velkolepé a famózní vlakové nádraží. Bombaj mi velmi připomíná Londýn kdysi, proč asi? Je to prostě město snů už kvůli Bollywoodu :-). 

Khadžuráho

tanrické chrámy

Kolébkou tantry je Indie. Je o umění milování v propojení se spiritualitou, ctí kultivací vztahu mezi mužem a ženou. Kolik knih, kolik interpretací, směrů, učitelů, druhů ... Ale tady jsou. Ty chrámy se soškama v milostných polohách, které známe z Kámasutry. Tyto prastaré chrámy jsou zasazeny do rozlehlých poklidných zahrad, ve kterých jde strávit celý den. Meditacemi, se sebou a svých vnitřním světem. Pauza, relax, nebo hluboká dochovní práce, to vše lze.

♥ Orcha

úchvatný starověký palác

Velkolepé středověké sídlo královské rodiny. Zasazený do krajiny snů, na kopci, u řeky, s čistým venkovských vzduchem. Místo naší svatební cesty :-). Městečko dole čímsi připomíná Itálii, spousta hotýlků, kaváren a vévodící bílý chrám bohyně Lakšmí. Dýchá tady všude cosi velkého, co nás kdysi předcházelo a je to pryč /?/. 

♥♥ Indická vesnice

100 let zpět

Ano, vidíte dobře, takhle se žije na indickém venkově. Hliněné domky, satelit a TV, domácí zvířata a pole se zeleninou. Soběstačnost. Jen do školy pro děti je to daleko. Gró našich cest do Indie je zastavení se, zpomalení a civilizační detox. To tady ne že jde, ale jinak to ani nejde. Uvařit si na ohni, vyprat si prádlo u studny, poklidit zvířata, nadojit mléko. Zpracovat obilí a zeleninu ... Pro tuto vesnici bychom chtěli zrealizovat jednu dávnou myšlenku a to přispět místním ženám na 🙂 "kadibudku", /toaletu/, aby nemusely do polí /běžné/, kde se bojí hadů ... Ten nápad přišel od místního bosse vesnice a jeho ženy. Jakoby věděli, že mám co dočinění se Školou pánevního ndna :-). Ženy by taky uvítaly něco jako umývárnu, nyní se myjí u studny uprostřed vesnice, když se setmí ... Nedovedete si to představit? 

♥ Džungle ve vnitrozemí

vodopády

Úchvatné místo se vzduchem tak čistým, že řeže v nose :-). Vodopády, lesy, jsou to klimatické lázně a ráj pro ty, co poznají a umí sbírat ajurvédské byliny, plody, kořeny. Příroda má vše, co potřebujeme ke svému zdraví. V džungli jsme byli hned za svítání, to chodí prý zvěř k vodě. Viděli jsme ale jen stopu medvěda v písku a vlastně jsem ráda, že jsme se nesetkali naživo. Součástí výletu je aplikace léčivého bahna na celé tělo, slunce, voda, vzduch a taky jak vidíte velmi dobré jídlo :-). 

Kumbha mela

Allahabád, Prayag

Největší vodní obřad světa. Koná se na soutoku 3 řek, Gangy, Yamuny a Sarasvatí, ta je ovšem běžnému zraku neviditelná ... Je to putující svátek po čtyřech svatých městech Indie. V roce 2021 je řada na Haridwaru. My zažili Allahabad, bylo to v roce 2021?13? největší svátek s největším počtem lidí na světě. Pouze 1x za 12 let! Někdy chybí slova a to se stalo je právě teď. Video je věrnější, než naše focení, které vždy tolik obtěžuje. Někdy prostě nefotíme, jindy fotky ztratíme, nebo ony ztratí nás. Ty desítky nepochopitelně rozmazaných snímků, zejména v chrámech, při obřadech a na silových místech, což je Indie celá ... 

Amritsar

zlatý chrám

Čistota, mramor, zlato. voda a víra. Tohle vidět je přesahující zážitek ... 

Mathura a Vrindávan

Haré Kršna, haré Kršna, haré Ráma, haré Ráma ...

Dvě místa kultu pána Rámy a jeho následovatelů. Navštívili jsme ta místa v době Holi a našich prvních společných dní. Vzpomínky pomalu blednou, ale něco zůstalo. My :-). Naše společné fotky vzal čas a tak vám nabízíme pár ilustračních. 

Haridwar, Rishikesh

místo mahásamandhí Anandi Mayi Má

Odjela jsem sem na závěr mé první návštěvy v Indii. Musela jsem ji vidět a pocítit ... a stalo se tak. Je tady a navždy ve mě. Ganga je tady ještě divoká z hor a chladná jako led, místa jsou známá z tisíců Bolly filmů. Jedno ze svatých měst Indie. 
To hledání fotek 🙁 zabere tolik času ..., ale ano, časem doplníme

Dillí

hlavní město Indie

Zdálo by se, že tu k vidění nic není, ale už jen ten ruch a mumraj lidí na proslulém Pahalrganu /čtvrť, kde se ubytovávají turisté nejčastěji/ stojí za to. Strávili jsem v místních hotelích se Sunilem týdny a týdny čekáním na víza, na rozhovor způspbilosti Sunilova odletu, na apostylu na náš oddací list ... V Indii se vlastně stále jen čeká ...
To hledání fotek 🙁 zabere tolik času ..., ale ano, časem doplníme

Tibet, Kailáš, Manasarovar, Kátmandů

tady jsem byla sama /bez Sunila/ a od té doby jsem neodjela 🙂

Když jsem vyrazila na první cestu do Indie / Tibetu se svou učitelkou Anandí Má, netušila jsem, že tady tůstanu ve všech významech slova věčně ... Už je to 13 let ... 
To hledání fotek 🙁 zabere tolik času ..., ale ano, časem doplníme