Zázemí pro ženy. cz

Ateliér / obchod

3 měsíční škola šití pro ženy - prodej jejich výrobků

Pro potřebné indické ženy

Jak zlepšit život venkovských žen? Víte, že většina z nich je nezaměstnaná? Závislá na manželově platu? Pokud jsou děti malé, cítí, že je to v pořádku. Tento neutěšený stav jim ale nedobrovolně zůstává po celý život. Mají spoustu času, ale žádné příležitosti. Jednou z nich může být i práce švadleny. Do velkých továren za nelidskou mzdu nechtějí, navíc, jak by tam asi tak z džungle dojely 🙂 ? Tak čekají a čekají a čekají a radují se z každé malé práce navíc. Dejme jim společně příležitost. 

Dokázali jsme nemožné :-), únor 2023

Sklep, který rozhodně "není pro madam" 🙂 se poměnili ve výtvarný ateliér. Vyhnaly se krysy i myši, všude se vysmějčilo, bouralo, malovalo, dlaždičkovalo ... smlouvalo o tom, že se to vše udělá, neuělá, pak zase že udělá ... Opravila se vchodová mříž dvěří do ulice a obchod se může otevřít :-).

Obchod s čím?

S tím, co vyrobí, ušijou indické ženy ať již tady, nebo daleko daleko v džungli. Podívejte se, co umí, mohly by ..., kdyby měly podporu rodiny /manžela/, malé peníze do začátku a víru v to, že o jejich rukodělné výrobky je zájem. A my ho máme, že? Mají ho všechny turistky, které Indií brouzdají. Indické šperky, korálky, tašky, oblečení ... tolik krásy, barev, tolik nápadů. Jezdím mezi lesní kmeny a zatím mapuji možnosti, náladu, situaci ... První vlaštovky se již mezi ženami objevují. 

Ateliér u nás v domě před ... listopad 2022

Ateliér po ...

ateliér čeká na můj návrat v říjnu 2023 ... zatím neběží sám 🙁

 

Indické ženy jsou nachystané

košíky z proutí a pet lahví - pletené rohožky ze starého sárí
- metličky pro indické domácnosti ... a další umí šít ... jen mít ty šicí stroje ... pléct, vyšívat,
- zdobit korálky, jen mít ty nápady a sebeorganizaci, vůli ... 

Ženy z lesních kmenů - Adivasi 2022/2023
/4h cesta autem z Váranasí do hor, džungle/

Ženy z Gangapuru ve Váranasí - výlet duben 2023

naše přátelství začalo  ... ženám jsme zorganizovali výlet do Váranasí, které znaly jen z televize,
navštvily jsme chrámy, Aratí na Ganze, dali jsme si dósu v Kerala cofee ..., byly u nás v ášramu ...
mají zážitek možná na celý život. Víte, že 90% žen se nedostane celý život ze své rodné vesnice? 

A hlavně!
Jsou nachystané šít ... 

My v Gangapuru podzim 2022/2023

V Indii trvá vše několikanásobně déle, než u nás ... osobní i pracovní důvěra se buduje pomalu, vhodná řešení se nalézají skrz neskutečně zkorumpovaný aparát a byrokracii, kterou si snad ani neumíte představit s obrovským úsilím. Ale já ten pocit nemám :-). Vnímám, že moje cesta je tady čistá, zřejmá a krásná. Vždy potkám ty správné lidi a překážky se rozpouští samy. Však jsem se načekala ... Držím vizi už léta a jednou z nich je vytvořit takové "ženské centrum" tady, v zapomenuté vesnici na břehu Gangy, v Gangapuru. No co? :-). Vytvořila jsem jich pár v ČR, Praze, jedno ve Zlíně ... a teď je na řadě můj druhý, nebo první? domov. Indie. A věřte mi, že ženy ho zde opravdu potřebují. V jakých podmínkách žijí a proč si myslím, že si to zaslouží, si přečtěte v mém článku na blogu. A vidíte, nemají "nic" a září. Prochází těžkostmi a září ... mají můj obdiv. Na totografiích ukazuju model šatů, které by měly po rozběhnutí naší dílny šít. A vydělat si tak trochu peněz například na školné pro děti. 

Ženské centrum v Gangapuru

 

  • Šicí dílna pro ženy
    Škola šití pro ženy z odlehlých vesnic musí být u nich doma. Tam, kde mají své děti, kde jsou staří rodiče, o které se starají ... Nemohou odjet do města. Takže první tři šicí stroje a dobrá učitelka šití jsou tady k nezaplacení. Tedy pro ně k nezaplacení. Pro nás za dar v hodnotě 3.000Kč za 3 měsíční kurz základů šití. A to už je opravdu velká pomoc měnící osudy celé rodiny.
  • Místo pro osvětu a setkávání žen
    Ne, ony tady nepotřebují workshopy rodinných konstalací, ani ženské kruhy :-). Ty žijí ve svých životech přirozeně. Ale potřebují své místo, prostor například na to, aby se naučily číst a psát a jejich vlastní děti se jim nesmály. Občas se sejít a naučit se něco ze zeměpisu, dějin své země, nebo třeba pěstovat znovu byliny a umět je zpracovat pro svou rodinu a blízké. Kdo jim to vlastně vzal a kdy? O tom se můžeme dohadovat, anebo jim pomoct si opět vzpomenout na to kým byly jejich mámy, babičky, prababičky.
  • Ayurvédská ordinace pro ženy
    Jeden z paradoxů Indie je, že ženy z chudších poměrů si nemohou dovolit přírodní léčbu, jejich Ajurvédu. Chemické léky jsou mnohem levnější a dostupné. Na rozdíl od těch léčebných a regeneračních balíčku, na které si sem jezdíme my Evropanky. To se mi nelíbí. Je to jejich medicína, jejich bohatství jejich země. Tak proč ... Ale co to rozvádět. Procedůry pančacarmy, takové jejich lázeňství, to je dalším směrem, kterým se bude ženské centrum ubírat. Jsem fyzioterapeutka. Pracovala jsem pár let v Karlových Varech a vždy mě tak trochu iritovala ta klientela z bohatších zemí s absencí těch našich žen. Jsou to naše Vary :-). A tady je to stejné. Takže narovnáme to trochu? Dopřejeme pár z nich léčebnou péči darem? Týdenní léčebnou kůru včetně kvalitních ajurvédských léků mohou mít již za 2.000Kč. Že je to k nevíře? To jsou ty zázraky dnešní podivné doby. Za "málo" zmůžeme v tzv. třetích zemích opravdu moc. Ale kdo je tady vlastně dál? 🙂

 

Potřebuje jen lásku. Kdo?
Ten dům ... Budoucí ženské centrum v Gangapuru

Prý v něm starší a žijí tam duchové, říkají místní lidé a již léta dům přímo uprostřed vesnice pustne a zarůstá trávou. Je tak akorát velký pro krejčovskou dílnu, ajurvédskou ordinaci i skromné bydlení příležitostných návštěvníků. Třeba i vás ... až sem jednou přijedete a budete chtít svůj klid a ústraní  pro rozjímaní a civilizační detox. Takové malé "ženské centrum", místo spojení dvou kultur nás žen v respektu a s vědomím, že každá z obou stran má co dát. Ony neztratily přirozenost a spojení s Bohem, my ... 

By Renata Sahani

Když tvořivost chce ven
Můj koníček

I have loved batik since I was young. I even had my own boutique once. India is the time for me to return to this hobby of mine. That is why it gives me great pleasure to support Indian women in their creativity. Without creativity life is sad, with it interesting and meaningful.