Zázemí pro ženy. cz

Indické svátky

autorka textů v této rubrice je Renata Sahani

Indové mají pro oči laika desítky rozmanitých svátků, stále něco slaví, uctívají a v ten den se nejde do práce :-). Tak to vidíme my tady v Evropě, ale doopravdy tvoří jejich kolo roku dva hlavní pohyblivé svátky. Diwali a Holli. Ve Váranasí je navíc oslavována velmi specifická Šivarátrí - Velká Šivova noc s posvátnou poutí podél chrámů posvátné geometrie Váranasí. Na tyto hlavní svátky je navázáno Navrátrí /ve Váranasí nazýváno Durga festival/. Je to zpravidla 10 denní čas, kdy jsou lidé vedení k tzv. ústraní, meditacím, modlitbám, obrácením se do sebe. V tento čas jsou kromě sádhany /předepsané duchovní praxe/ také vždy speciální požadavky na čistou stravu /očisty/ a pomalý denní režim. Výsostné postavení mezi svátky hinduistů má Kumbha mella, posvátná koupel na svatých řekách Indie.
Je otázkou, jak běžní indové ctí vnitřní významy všech svých svátků. Je to asi jako v každé kultuře, že svátky mají svůj hluboký duchovní, esoterní význam a pak jsou tady zlidovělé podoby, kdy mnozí i v Indii zapomněli, jen tuší ... 
Postupně Vám zde svátky představíme jeden po druhém.
Čaká nás dál: svátek bohyně Kálí, svátek sister-brother, Nág panchami /svátek kobry/, Den učitelů /guru/, Ganga Dusehra /den vody, Gangy/, Den nezávislosti Indie /Gándího dny/. 

♥ Diwali, svátek světel, vítězství Světla nad temnotou

Svátek rodinný, společenský i náboženský. Něco jako naše Vánoce, ale také s duchovním přesahem, jako všechny lidské tradice a počínání. Den vítězství světla nad temnotou. Následuje Dálačat, den, kdy se ženy modlí za dlouhověkost a zdraví svých mužů. 

♥ Šivarátrí, velká Šivova noc

Den, kdy Šiva sestoupil z Kailáše dolů na zem a zrodilo se Váranasí. Než najdeme vlastní fotky podívejte se na oficiální překrásné video /Sadguru/ a video vpravo jsou oslavy lidovější přímo z Váranasí. Tolikrát nám bylo dáno být v průvodu, jít pouť ... a zažít tu atmosféru naživo. Rádi bychom oslavami provedli i Vás. Pojeďte s námi do Váranasí na jaře 2023 /cesty >>/.
Čtení o významu Šivarátrí https://isha.sadhguru.org/mahashivratri/significance-of-mahashivratri/. Šivův lingam je uctíavaný jako jako světelný sloup vědomí /můžete vidět v průvodu na hlavách mužů/. Šiva jako rovnováha tvoření, zachování světa a jeho zkázy. Nikoliv vnější zkázy, ale jde o smrt ega, naší bezmezné vázanosti na smyslový a hmotný svět. Folozofii šivaistických a tantrických směrů chápe každý do hloubky svých možností a bodu na své duchovní cestě životy. 

♥ Holli, svátek barev

Den, kdy celá indie ponoří do barev víc než kdy jindy :-). V předvečer se zapalují ohně a věřte mi, že pořádně velké a pálí se staré tělo, stará kůže, začíná nový rok, něco jako naše jaro. Videoklip z filmu, který Vás vezme za srdce, tento Bollywoodský hit je natočen ve Váranasí a hlavní hrdinové love story slaví Holli 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=k09uvR5eUao. Já osobně slavím svátek barev po svém a jak jinak než barvami. Batika je pro mě způsob modlitby a v kultuře, kde se toto řemeslo zrodilo se mi daří nejlépe. 

Kumbha mela, Allahabád, Prayag

Největší vodní obřad světa. Koná se na soutoku 3 řek, Gangy, Yamuny a Sarasvatí, ta je ovšem běžnému zraku neviditelná ... Je to putující svátek po čtyřech svatých městech Indie. V roce 2021 je řada na Haridwaru. My zažili Allahabad, bylo to v roce 2021?13? největší svátek s největším počtem lidí na světě. Pouze 1x za 12 let! Někdy chybí slova a to se stalo je právě teď. Video je věrnější, než naše focení, které vždy tolik obtěžuje. Někdy prostě nefotíme, jindy fotky ztratíme, nebo ony ztratí nás. Ty desítky nepochopitelně rozmazaných snímků, zejména v chrámech, při obřadech a na silových místech, což je Indie celá ...