Zázemí pro ženy. cz

Šicí dílna v Gangapuru

Indické ženy jsou nachystané

košíky z proutí a pet lahví - pletené rohožky ze starého sárí
- metličky pro indické domácnosti ... a další umí šít ... jen mít ty šicí stroje ... pléct, vyšívat,
- zdobit korálky, jen mít ty nápady a sebeorganizaci, vůli ... 

Ženy z lesních kmenů - Adivasi 2022/2023
/4h cesta autem z Váranasí do hor, do džungle/

Ženy z Gangapuru ve Váranasí - výlet duben 2023

Naše přátelství začalo už dřív, ale dnešním výletem jsem je dostali.
ženám z Gangapuru jsme zorganizovali výlet do Váranasí, které znaly jen z televize,
navštvily jsme chrámy, Aratí na Ganze, dali jsme si dósu v Kerala cofee ..., byly u nás v ášramu ...
mají zážitek možná na celý život. Víte, že 90% žen se nedostane celý život ze své rodné vesnice? 

A hlavně!
Jsou nachystané šít ... 

My v Gangapuru podzim 2022/2023

V Indii trvá vše několikanásobně déle, než u nás ... osobní i pracovní důvěra se buduje pomalu, vhodná řešení se nalézají skrz neskutečně zkorumpovaný aparát a byrokracii, kterou si snad ani neumíte představit s obrovským úsilím. Ale já ten pocit nemám :-). Vnímám, že moje cesta je tady čistá, zřejmá a krásná. Vždy potkám ty správné lidi a překážky se rozpouští samy. Však jsem se načekala ... Držím vizi už léta a jednou z nich je vytvořit takové "ženské centrum" tady, v zapomenuté vesnici na břehu Gangy, v Gangapuru. No co? :-). Vytvořila jsem jich pár v ČR, Praze, jedno ve Zlíně ... a teď je na řadě můj druhý, nebo první? domov. Indie. A věřte mi, že ženy ho zde opravdu potřebují. V jakých podmínkách žijí a proč si myslím, že si to zaslouží, si přečtěte v mém článku na blogu. A vidíte, nemají "nic" a září. Prochází těžkostmi a září ... mají můj obdiv. Na totografiích ukazuju model šatů, které by měly po rozběhnutí naší dílny šít. A vydělat si tak trochu peněz například na školné pro děti. 

Ženské centrum v Gangapuru

 

  • Šicí dílna pro ženy
    Škola šití pro ženy z odlehlých vesnic musí být u nich doma. Tam, kde mají své děti, kde jsou staří rodiče o které se starají ... Nemohou odjet do města. Takže první tři šicí stroje a dobrá učitelka šití je tady k nezaplacení. Tedy pro ně k nezaplacení. Pro nás za dar v hodnotě 3.000Kč za 3 měsíční kurz základů šití. A to už je opravdu velká pomoc měnící osudy celé rodiny.
  • Místo pro osvětu a setkávání žen
    Ne, ony tady nepotřebují workshopy rodinných konstalací, ani ženské kruhy :-). Ty žijí ve svých životech přirozeně. Ale potřebují své místo, prostor například na to, aby se naučily číst a psát a jejich vlastní děti se jim nesmály. Občas se sejít a naučit se něco ze zeměpisu, dějin své země, nebo třeba pěstovat znovu byliny a umět je zpracovat pro svou rodinu a blízké. Kdo jim to vlastně vzal a kdy? O tom se můžeme dohadovat, anebo jim pomoct si opět vzpomenout na to kým byly jejich mámy, babičky, prababičky.
  • Ayurvédská ordinace pro ženy
    Jeden z paradoxů Indie je, že ženy z chudších poměrů si nemohou dovolit přírodní léčbu, jejich Ajurvédu. Chemické léky jsou mnohem levnější a dostupné. Na rozdíl od těch léčebných a regeneračních balíčku, na které si sem jezdíme my Evropanky. To se mi nelíbí. Je to jejich medicína, jejich bohatství jejich země. Tak proč ... Ale co to rozvádět. Provedůry pančacarmy, takové jejich lázeňství, to je dalším směrem, kterým se bude ženské centrum ubírat. Jsem fyzioterapeutka. Pracovala jsem pár let v Karlových Varech a vždy mě tak trochu iritovala ta klientela z bohatších zemí s absencí těch našich žen. Jsou to naše Vary :-). A tady je to stejné. Takže narovnáme to trochu? Dopřejeme pár z nich léčebnou péči darem? Týdenní léčebnou kůru včetně kvalitních ajurvédských léků mohou mít již za 2.000Kč. Že je to k nevíře? To jsou ty zázraky dnešní podivné doby. Za "málo" zmůžeme v tzv. třetích zemích opravdu moc. Ale kdo je tady vlastně dál? 🙂

 

Potřebuje jen lásku. Kdo?
Ten dům ... Budoucí ženské centrum v Gangapuru

Prý v něm starší a žijí tam duchové, říkají místní lidé a již léta dům přímo uprostřed vesnice pustne a zarůstá trávou. Je tak akorát velký pro krejčovskou dílnu, ajurvédskou ordinaci i skromné bydlení příležitostných návštěvníků. Třeba i vás ... až sem jednou přijedete a budete chtít svůj klid a ústraní  pro rozjímaní a civilizační detox. Takové malé "ženské centrum", místo spojení dvou kultur nás žen v respektu a s vědomím, že každá z obou stran má co dát. Ony neztratily přirozenost a spojení s Bohem, my ...