Zázemí pro ženy. cz

3. Daruji na WC, latrínu, sprchu ...

Přispěj jednorázově / pravidelně
Mít WC není samozřejmost pro mnohé venkovské ženy z domků a chatrčí chudších vrstev. Ne že by je nechtěly, ale vybudování toalety je pro mnohé finančně nákladné až nereálné ... Umývají se za závěsem z listů cukrové třtiny a doufají, že kolemjdoucí muži odvrátí svůj zrak.
Takové WC se sprchou může stát tak 27.770Kč / 100.000Rs

Latrína a umývárna pro ženy a dívky

Víte, jak se to na vesnici dělá? Chodí se do pole, tam to vysuší slunce a vstřebá zem. Jenže v zimě je tady i na nule a na polích jinovatka, jenže muži a mladíci mají své zvědavé oči všude. Mladé dívky menstruují a krev v polích je zvláštně mnohovýznamná. Na polích jsou hadi, část domků je spíš u silnice. než u pole a tka se vstává dřív, než začnou jezdit kamioňáci a dřepí se v důlcích u silnice, děti zatím samy doma ... Hele ženy, co myslíte, hodí se do koupelny dlaždice spíš teplých studených odstínů modré? :-). Vnímáte to?! Kde jsme my a kde je většina světa, zejména tzv. třetí zěmě, které nám ty dlaždice / nerezové kohoutky do smaltovaných van /a nejen ty/ vyrábí? Máte problém s tím si vybrat? Ony mají problém s tím se vy.rat :-), protože to trvá dýl, než jít na malou a tady nikdy nidko neví, kdo stojí v noci po tmě za vašimi zády. Znásilňování, stud a hygiena, to jsou tři důvody k vybudování alespoň jednoduché umývárny klidně pro celou vesnici. Latríny s dveřmi do soukromí jsou klíčem k důstojnosti a bezpečí žen. 

  • Pro bezpečí mladých dívek a žen
    Vnímáte to? Matky náctiletých dívek se bojí stejně jako my o své dcery a sexulní zneužívání dívek je tady bohužel častější, než říkají statistiky.
  • Pro lepší hygienické podmínky
    Čisto a Indie, tyhle dvě slova nejdou moc dohromady, ale můžeme se k jejich rovnítku přiblížit
  • WC do vesnické školy
    Odlehlá vesnice, pár žáků různého věku dohromady a dotoho menstruující dívky. Tyto školy buď WC ani nemají, nebo zoufalé a ... Co udělá dívka, která si nemá kde vyměnit menstruační vlžku? V lepším případě na ni má peníze ... Nejde do školy.

Co udělá rodina, když dívka zůstane z důvodu menzes doma? 

Zjistí, že je to lepší mít jedny ruce do hospodářství navíc a do školy se pak už nevrátí. Myslíte si, že se to neděje? Že školní docházka je povinná? Zákonem daná? Tak si nechte vyprávět od svých babiček, prababiček o zavedené povinné školní docházky u nás ... Sunil má 5 tříd základní školy, doma nebylo na placky k jídlu a tak šel poklízet krávy. Víme, o čem tady mluvíme a o čem mluví mnohé sociální organizace v Indii. Město není vesnice a v moderních mestěch jso WC často evropského vzezření i čistoty. 

Přece nebude sedět doma kvůli záchodkům jako tyto!

Příklady WC uvnitř domu

Pokud WC vůbec je, může vypadat takhle / spodní kasty, betonová koupelna uvnitř domu, velmi obvyklé vzezření

Střední třída ... tohle je zároveň typická indická koupelna, vidíte kohoutky od sprchy, nebo se "kyblíčkuje". Místnost je celkem hezká, stačilo by ji uklidit :-). 

Co třeba takhle? ♥♥♥

Příklady WC na vesnici

Aneb najdi 3 rozdíly 🙂 

Indické ženy chodí do pole,

nebo k silnici, pokud pole není. 

My si ujíždíme na ratanu, proutí a bambusu. Pardon.

Odkud že se k nám tyto výrobky asi tak vozí ? ! ?

Co třeba alespoň takhle? ♥♥♥

Nebo takhle? ♥♥♥

Tak tyhle záchody by se mi líbily i po Praze 🙂

Unicef válí ...

V malé vesnici zvané Kalvakota v Telanganě se žena rozhodla rozloučit se svým svatebním náhrdelníkem, aby pomohla 40 chudým rodinám postavit jejich toalety.

Celý článek zde / zdroj

Článek si přečtete později, teď se pojďte podívat kde a proč bych chtěla začít já? 

Kde a proč bych chtěla začít já?
V Gangapuru ♥

  • Dáme i přívod vody na umytí se po WC?
    Indky nepoužívají toaletní papír a dobře dělají, oplachují se po vykonání potřeby vodou
  • Dáme i přívod vody na sprchu?
    Její rodině stačí kýbl s vodou na "kyblíčkování", ale zatím se musí mýt schovaná za díravými plachtami venku na dvorku /lepší případ/. Jde o ty zdi a vybetonovanou zem a odtok jinam, než pod dům ... ze mě bude za pár let stavař 🙂
  • Dáme i teplou vodu?
    To si dělám samozřejmě legraci, to by obnášelo bojler, elektřinu a placení účtu za elektřinu ... a to je v chlévě nereálné.
  • Nemá na dvorku studnu?
    Jde k veřejné

V mém milovaném Gangapuru, v mé rodné vesnici kdysi dávno ... A proč? Z Lásky, z Radosti, z přesvědčení, že tato mladá dívka se mě nelekla jen tak zbůhdarma /poprvé viděla na vlastní oči bílou a málem utekla, tak ji kamarádky uklidnily a vše bylo ok/.

Nejdřív se lekla ona mě a pak já jejího domu, o kterém jsem si myslela, že je chlév ... Chodí do školy, naplno pracuje na poli a je šťasná. Tak bude s našim novým WC ještě šťastnější? No ona bude asi hlavně zdravější, bez močových infekcí a studu za své krvácení v době menstruace. Bez pocitu okukování cizími muži ...

Měla bych chuť zkusit toaletu hliněnou. Stavět budou místní machři a stát to celé bude podle toho, jak se rozjedeme :-). 

Ptejte se, sdílejte k tomuto projektu rovnou sem