1. Daruji šicí stroj
Uvítáme každý jeden stroj, vždy je kam dát
Šicí stroj je ten nejjednodužší prostředek indických žen k alespoň minimální finanční soběstačnosti. Udělá radost ženám do domácnosti /šití na děti, bytového textilu/ a podnítí podnikatelského ducha těch manuálně zdatnějších. Potřebujeme je do našich šicích dílen na šití menstruačních vložek, na školy šití oděvů a na další a další tvoření.
- Do šicí dílny VáranasíZatím jsem koupila dva šlapací a jeden elektrický
- Do šicí dílny v Gangapuru /na menstruační vložky/Na tenhle projekt jsem namíru natěšená, budu taková Maluna v Indii 🙂
- Do rodin na vesniciVždy ke škole šití žena dostává také šicí stroj domů
- Pro školy šití, 7 kusů na jedno místo
Ve Váranasí máme dvě šikovné švadleny, co umí také učit. Na vesnicích zatím hledáme. Švadleny mám osobně vyzkoušené, díky škole mé mámy poznám, kdo šije jak šije a kdo má grif profíka. Za nás se ještě na Moravě chodilo na kurzy šití 🙂 a Burdy byly naše Bible tvoření. Chybí mi to, tady se k tomu můžu zase vrátit a s radostí tak dělám.
Dát šanci na práci je víc, než dávat peníze
Kam nás tvoření šitím zavane, je zatím ve hvězdách. Uvidíme, zda s ženami skočníme u menstruačních vložek, nebo si troufneme i víc. Mít dipolom na Školu šití je podmínkou příjetí ženy do továrny. Ne že bych jim to přála, protože podmínky jsou neuvěřitelně nelidské, ale možnost si vydělat pár rupií navíc je tady opravdu vzácná. Třeba jednou založím takovou lidskou šicí dílnu já sama, ale na to je zatím opravdu času dost.
Kolik a kam jsme již šicích strojů díky vaší pomoci mohli umístit?
Zatím jsem si udělala radost sama spolu s jednou úžasnou turistkou Melánií z Grees/?/ :-). Takže máme u nás v ášramu tři šicí stroje. Dva šlapací a jeden elektrický.
Klasický šlapací stroj Singer
Ten mají Indky nejraději
Cena: cca 10.000Rs i s šlapadlem / cca 2.800Kč/
Stroj jede na lidský pohon :-), neutratí se za elektřinu a hlavně na vesnici elektřina někdy je, jindy není ... v džungli není zcela.
Je bytelný kovový, ale šije jenom rovně, neentluje. Musí se zvlášť koupit overlock /zařezává, nebo elektrický šicí stroj, který má zvlášť entl tak, jak to známe od nás/. Některé ženy šijí dokonce na šlapacím jen rukou, popohání to kolečko bravurně ručně, nebo se prodává i na šlapací stroj za 1.000Rs takový přídatný motorek, jsou machři!!! Fandím jim tady moc. Něco jako "zlaté české ručičky".
Elektrický šicí stroj Singer, nebo Usha
Ten potřebujeme například na skryté entlování u menstruačních vložek Cena: cca 15 - 20.000Rs /cca 4.200 - 5.600Kč/
Overlock, entluje a zeřezává
Cena: cca 10.000Rs /cca 2.800Kč/
Vhodný na oděvy, co se pak mají prodávat dál, takže nezbytný, když si žena chce šitím přivydělávat. Je také třeba ženě poskytnout výuku a servis stroje, aby vůbec mohla začít. Tento je 3nitkový, ale v Indii dostačující. Něco mezi ručním a šlapacím, má vzadu přídatný motorek. Kovový, takže masivní a zkrátka GURU :-).
Tohle je pouze průvodní fotka z jiné školy, ne od nás, ale takhle nějak může škola šití vypadat ... Ženy si našly místo v jedné ze tříd školy svých dětí a začaly.
Máme výbornou učitelku :-).
Jsme reday to start ♥
Ptejte se, sdílejte k tomuto projektu rovnou sem